Istnieje kilka czynników, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo mięsa drobiowego pochodzącego spoza UE:
Brak zgodności z europejskimi standardami:
Nie wszystkie zakłady mięsne spełniają wymagania stawiane przez kraje Unii Europejskiej. Może to prowadzić do wprowadzania na rynek produktów, które nie spełniają europejskich norm bezpieczeństwa żywności.
Nadużywanie substancji chemicznych:
Zakłady mięsne, funkcjonujące poza granicami UE, mogą stosować substancje chemiczne, takie jak np. antybiotyki, w sposób nieprawidłowy. To może prowadzić do przekroczenia norm dotyczących pozostałości tych substancji w mięsie, co z kolei może mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumentów.
Problemy z kontrolą jakości:
Niektóre raporty sugerują, że organy odpowiedzialne za kontrolę jakości i bezpieczeństwo żywności mogą mieć problemy z nadzorem nad produkcją mięsa drobiowego. Niedostateczne lub nieskuteczne kontrole mogą prowadzić do wprowadzania na rynek produktów zanieczyszczonych lub niebezpiecznych dla zdrowia.
Warunki hodowli i hodowli zwierząt:
Zakłady hodowli drobiu spoza UE, mogą nie zapewniać odpowiednich warunków hodowli, co może prowadzić do złych warunków sanitarnych i zdrowotnych dla zwierząt. To z kolei może negatywnie wpływać na jakość mięsa i jego bezpieczeństwo.
Dlatego istnieje potencjalne ryzyko, że mięso drobiowe importowane z krajów spoza Wspólnoty (w tym także z Ukrainy), może być mniej bezpieczne dla zdrowia, w porównaniu z produktem krajowym lub wytwarzanym w innym kraju członkowskim.